Undersøgelse om firmajulegaver
Få mere viden om firmajulegaver
Få mere viden om firmajulegaver
90,7 % af de adspurgte virksomheder giver firmajulegaver til deres medarbejder, hvilket er samme niveau som i 2015.
Heller ikke værdien af gaven til medarbejderne flytter sig meget. I 2015 var landsgennemsnittet 567 kr. imod 559 kr. i år.
Der er en klar tendens til at Sjællandske virksomheder giver mindre julegaver til deres medarbejdere end virksomheder i resten af landet. Hele 13,8 % lavere er værdien af gaven end hvis man bor på Fyn eller i Jylland.
Gennemsnittet for Sjællændernes gaver ligger hele 80 kr. under Jyderne og Fynboernes gaver.
For de fleste medarbejdere handler firmajulegaven ikke om gavens størrelse, men om anerkendelse og det er et vigtigt parameter. For 60 % af medarbejderne har firmajulegaven direkte indflydelse på, hvor glade de er for deres arbejdsplads.
Julegaven skal ses som personalepleje og ikke som en pligt og udgift. Det drejer sig om anerkendelse af den arbejdsindsats medarbejderen ligger i virksomheden. Firmajulegaver kan derfor ses som en god investering, der faktisk giver et godt afkast og det ved de fleste virksomheder heldigvis.
At medarbejderne har fokus på anerkendelsen, mere end gavens værdi, overrasker måske, men undersøgelsen viser, at 5,1 % af de adspurgte medarbejdere forventer større firmajulegaver i år.
Når firmajulegaven betyder så meget for medarbejderne, er det vigtigt at anerkende det i organisationen. Ofte vælger virksomheder den samme gave til alle medarbejdere. Det virker som den nemmeste løsning, men mange af gaverne kommer aldrig i anvendelse eller bliver efterfølgende sat til salg i den Blå Avis. Det skaber utilfredshed og den positive effekt kan i værste fald helt udeblive.
2 ud af 3 medarbejdere vil hellere selv have lov til at, vælge deres firmajulegave end at få en one size fits all gave. Vælg selv gaver er faktisk en endnu nemmere og langt mere effektfuld løsning for virksomheden.
Undersøgelsen er gennemført i perioden 23. september til 2. november
Vi kontaktede 334 af tilfældigt udvalgte kunder via mail. Af disse svarede 108 tilbage, svarende til 32,3 %.
Vi er i fuld gang med at finde de flotteste julegaver til julen 2023. Det nye udvalg er klart til august. I mellemtiden kan du se lidt på sidste års udvalg og lære vores nemme og sikre koncept at kende. Velkommen tilbage i august til JUL 2023.